Dobývanie.


Blízkosť volá po pohľade, dotyku či úsmeve

a dobývanie znie tak neromanticky.

Možno sa budeme pýtať, prečo "dobývanie". Ide o telesné, sexuálne, mentálne či emocionálne dobývanie? V tomto prípade určite nie. Pod pojmom "dobývanie" máme na mysli prirodzenú, mužom vrodenú, túžbu zdolávať výzvy svojho sveta – pracovať a dosahovať dobré výsledky.

Keď manželka pochopí, aká je dôležitá pre manžela práca, urobí obrovský krok k tomu, aby mu mohla prejavovať úctu a česť, dva postoje, ktoré si veľmi cení.

Možno na ilustráciu si uvedieme nasledujúci príklad. Povedzme, že manžel príde o prácu a príde skrúšený domov. Povie o tom manželke a tá mu na to v snahe pomôcť mu povie. "Nič si z toho nerob. Hlavne, že sa máme radi."

Myslíte, že mu to pomohlo? Iba sa na ňu nechápavo pozrie, pokrčí ramenami a sadne si pred telku. Celý večer je uzavretý, nechce sa mu rozprávať. Manželka je z toho zmätená, veď mu chcela pomôcť.

Vysvetlenie je jednoduché. Opäť je v hre ružová a modrá. Ružová chce poskytnúť útechu, zatiaľ čo modrej sa takáto priateľská ponuka dotkne.

Aby to bolo jasnejšie použijeme – možno neadekvátny ale výstižný príklad. Manželka potratí očakávané dieťatko a manžel jej povie. "Miláčik, nič si z toho nerob, veď sa máme radi."

Ak manžel stratí prácu, vníma to akoby stratil niečo nesmierne dôležité – je to súčasť samotnej podstaty jeho bytia. On vie, že má milujúcu manželku. Je si istý jej láskou. Ale svoju identitu pevne spája s tým, že pracuje, že má určité postavenie, zodpovednosť a úlohy. Muž cíti hlbokú potrebu podieľať sa na riskantných operáciách a dobývaní. Pre neho to nie je otázka voľby, ale zakorenená črta.

Veľa žien si neuvedomuje, aká je pre mužov dôležitá práca. Keď manželka čo i len naznačí, že práca jej manžela nie je dôležitá, je to akoby ho označila budižkničomu.

Pre manželky, ktoré by chceli jednoduchým spôsobom povzbudiť svojich manželov a prejaviť im úctu v oblasti dobývania tu máme jeden tip. Napíšte im odkaz. Nemusí byť dlhý ani plný hlbokých myšlienok. Stačí ak v ňom vyjadríte – "Miláčik, ďakujem ti, že chodíš do práce." Ak chceme odkaz rozvinúť, napíšme mu o našej vďačnosti, že nám umožnil sa slobodne rozhodnúť či chodiť do práce alebo zostať doma s deťmi.

Možno sme už o takomto alebo inom poďakovaní uvažovali, ale neuskutočnili sme ho. Nie je to niečo podobné, ako keby manžel vyhlasoval ako svoju manželku miluje, ale nikdy jej to nepovie? Vzťahy fungujú obojsmerne a dôležité veci treba aj vyjadriť.

Muž chce ženu, ktorá v neho bude veriť. Našou prvou úlohou je určite ho podporovať v jeho úsilí v oblasti dobývania – to že chodí do práce a snaží sa o dobré výsledky. Nikdy nenechajme manžela žiť s pocitom nedocenenia, s tým, že je pre nás len zdrojom obživy. Vždy majme na pamäti, že naša ružová môže vysielať správy, ktoré môžu byť nesprávne pochopené.

Preto je dôležité, aby sme ďakovali a dávali najavo, že manželov obdivujeme a podporujeme. Výrazne to pomôže, aby modré okuliare a slúchadla zachytili správu správne. Naša podpora jeho pracovného úsilia ho bude potom určite motivovať, aby nám prejavoval lásku.

Manžel bude cítiť, že oceňujete jeho túžbu pracovať a dosahovať dobré výsledky, keď... :

  • mu ústne alebo písomne povieme, že si vážime jeho pracovné úsilie,
  • vyjadríme našu dôveru v jeho odbornosť v práci, ktorú si zvolil,
  • budeme jeho rozprávanie o práci počúvať rovnako pozorne, akoby sme chceli, aby nás počúval, keď mu budeme rozprávať o tom, čo sa udialo doma,
  • umožňujme mu snívať, ako keď sme spolu chodili,
  • neznižujme ani nekritizujme jeho úsilie v práci, aby sme ho primäli prejavovať viac lásky v rodine.

zdroj: Emerson Eggerichs, Láska a úcta

Májový námet na manželské rande:

Naplánujte si prechádzku rozkvitnutým mestom s večerou,

alebo prechádzku rozkvitnutou lúkou

s piknikom.


Tipy na manželské pozornosti v mesiaci máj:

Pobozkajte manželku pod rozkvitnutou čerešňou. Povedzte jej, ako ju ľúbite.
Povedzte/napíšte manželovi ako veľmi si ceníte jeho prácu a starostlivosť .